• Na weekend
  • Lifestyle

Czas na wycieczkę do Rzeszowa.

Czy Rzeszów może nas czymś mile zaskoczyć? Jak najbardziej! W miejsce tym nie brakuje miejsc, które warto odwiedzić. Stolica województwa podkarpackiego leżąca u stóp pięknych Karpat została odnowiona. Do dyspozycji mamy liczne zabytki, atrakcje, obiekty zieleni i lokale gastronomiczne ze smacznymi potrawami.


Co warto zobaczyć w Rzeszowie?

Rzeszów jest prężnie rozwijającym się miastem, które ma sporo do zaoferowania turystom. Liczne zabytki i obiekty warte zobaczenia sprawiają, że warto spędzić tutaj swój wolny czas. Jest to bardzo uroczy region. Prym wiedzie zamek w Rzeszowie z XVII wieku, w którym odbywają się różne wydarzenia kulturalne. Potem warto przejść się deptakiem w postaci Alei pod Kasztanami, podziwiając stare kamienice i pałacyki. Kolejną atrakcją jest Pałac Lubomirskich z XVII wieku, który może pochwalić się piękną architekturą. Był to dawniej pałac ogrodniczy. Stanowił miejsce do wypoczynku i arystokratycznych rozrywek. W centrum starego miasta jest Rzeszowski Rynek otoczony zabytkowymi kamienicami. Nie można zapomnieć o rzeszowskim ratuszu, skąd grany jest o pełnej godzinie hejnał. Turyści bardzo cenią sobie podziemną trasę turystyczną, która biegnie piwnicami i podziemiami. Czasami schodzi się nawet dziesięć metrów pod powierzchnię rynku. Do podziwiania mamy mnóstwo ciekawych pomieszczeń i eksponatów. W Rzeszowie jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej i Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z miejsc sakralnych warto odwiedzić rzeszowskie synagogi, szczególnie synagogę staromiejską z XVI wieku i nowomiejską. Są to przykłady zabytków kultury żydowskiej.

Niezwykłą atrakcją w Rzeszowie jest fontanna multimedialna, która znajduje się przy alei Pod Kasztanami. Najlepiej jest odwiedzić to miejsce wieczorem podczas spektakli wody, dźwięku i światła. Podczas naszej wizyty możemy mieć okazję do uczestniczenia w jakimś przedstawieniu czy pokazie tematycznym. Jednym z najcenniejszych zabytków Rzeszowa jest Dawny Konwent Pijarów. Czekają na turystów kościół pw. Św. Krzyża, Muzeum Okręgowe i drugie najstarsze w Polsce Liceum Ogólnokształcące w budynku dawnego przyklasztornego Collegium Ressoviense. Za jedno z najwybitniejszych dzieł polskiej architektury późnego renesansu uznaje się Zespół Klasztorny Bernardynów. To właśnie tam znajdują się cenne relikwie Św. Jana Pawła II. Nie można nie wspomnieć o pięknych przyklasztornych Ogrodach Bernardyńskich.

Gdzie jeszcze się udać?

Tereny nad Wisłokiem także są godne uwagi. Jest to świetne miejsce do aktywnego spędzenia czasu, jedząc na rowerze czy na rolkach. To właśnie tutaj można odetchnąć pełną piersią, gdyż tereny te znajdują się z dala od miejskiego zgiełku. Wycieczki pieszo-rowerowa będą strzałem w dziesiątkę. Warto zacząć już przy Moście Narutowicza i dojść aż do rezerwatu przyrody w postaci Lisiej Góry. Podczas wędrówki oczom turystów ukaże się park linowy i plac zabaw Olszynki. Jest to idealne miejsce na wycieczki rodzinne, gdyż dzieci uwielbiają tamtejsze atrakcje. Do dyspozycji jest ścieżka edukacyjna, pole do mini golfa i nawet wypożyczalnia sprzętu wodnego. Dalej mamy Park Kultury i Wypoczynku oraz miejsca wypoczynkowe zapory i zalewu.